Carney na G20: Kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej

0
131
(Pic: Bank of England/Flickr)

Międzynarodowa grupa regulatorów banków centralnych i ministrowie rządu oświadczyli w niedzielę, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej.

W liście opublikowanym 18 marca, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej Mark Carney, który również prowadzi Bank Anglii, powiedział, że organizacja nie postrzega technologii jako zagrożenia – przynajmniej w tym momencie.

Carney napisał:

“Wstępna ocena FSB mówi, że kryptoaktywa nie stanowią obecnie zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, częściowo dlatego, że są one niewielkie w stosunku do systemu finansowego.”

“Nawet przy ostatnim szczycie ich połączona wartość rynku globalnego była mniejsza niż 1% globalnego PKB”, kontynuował. “Dla porównania, tuż przed globalnym kryzysem finansowym (w 2008 r.) Wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego wyniosła 100% globalnego PKB.

Ich niewielki rozmiar oraz fakt, że nie są one substytutem waluty i mają bardzo ograniczone zastosowanie w przypadku transakcji gospodarczych i finansowych, oznaczają, że powiązania z resztą systemu finansowego są ograniczone. ”

Chociaż notatka jest w większości zgodna z wcześniejszymi uwagami Carneya na temat ograniczonego wpływu kryptowalut na globalny system finansowy, list ten oferuje okno, w którym dyskusje dotyczące tego obszaru mogą się odbyć podczas spotkania G20 w tym tygodniu. Jak wcześniej informowaliśmy, urzędnicy rządowi spotkają się w poniedziałek i wtorek po części, aby omówić kryptowaluty, punkt programu, który został uznany za “ważny” w dążeniu do osiągnięcia “wspólnej odpowiedzi” na regulacje.

Jak stwierdzono w liście Carneya, wiele głównych krajów – Francja, Japonia i Stany Zjednoczone – wezwały do ​​zunifikowanej odpowiedzi na spekulacje wokół kryptowalut. Niedawno japońscy urzędnicy podobno wyrazili zainteresowanie wspólnymi działaniami związanymi z praniem brudnych pieniędzy.

Rzeczywiście, niektórzy z tych, którzy wzywają do działania, również podzielają ocenę Carneya. Sekretarz skarbu USA – Steve Mnuchin – który popiera międzynarodowe podejście do regulacji – powiedział w przeszłości, że nie postrzega kryptowalut jako zagrożenia dla stabilności finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here